Get Adobe Flash player

Synod diecezjalny jest zebraniem kapłanów i innych wiernych określonej diecezji w celu świadczenia pomocy biskupowi diecezjalnemu w wypełnianiu właściwej mu funkcji kierowania Kościołem lokalnym. Zwołanie synodu należy do biskupa diecezjalnego. On również proponuje tematy do synodalnej dyskusji, przewodniczy sesjom synodu, a w końcu podpisuje dokumenty końcowe i poleca ich ogłoszenie. Głos synodu ma charakter doradczy i jest wyrazem współodpowiedzialności wszystkich wiernych za Kościół. Celem synodu jest odnowienie i wzmocnienie Kościoła diecezjalnego oraz pobudzenie jego zapału ewangelizacyjnego. Prace synodu toczą się przede wszystkim na sesjach plenarnych. Jeśli wymaga tego zakres omawianych zagadnień, w ramach synodu mogą funkcjonować komisje tematyczne zajmujące się kwestiami szczegółowymi. W debatę synodalną mogą się włączyć wszyscy diecezjanie angażując się w pracę zespołów synodalnych w parafiach lub innych środowiskach duszpasterskich, albo kierując swoje wnioski bezpośrednio do sekretariatu synodu.




26 stycznia 2016 r. – Bp Tadeusz Lityński podpisał dekret nakazujący kontynuację I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Biskup diecezjalny potwierdził także dotychczasowy skład Sekretariatu Synodu i Komisji Przygotowawczej.

 

21 kwietnia 2016 r. – W Domu Biskupim w Zielonej Górze odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Przygotowawczej synodu. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Gościem spotkania był ks. dr Grzegorz Strzelczyk, sekretarz II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

31 maja 2016 r. – Kolejne spotkanie Komisji Przygotowawczej synodu. Spotkanie odbyło się w Domu Biskupim w Zielonej Górze, a przewodniczył mu bp Tadeusz Lityński.

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Wyszukiwanie